Past Recipients - Overseas


Gates Cambridge Recipients:
2016 Yevgen Sautin
2015 Juan Serrano
2011 Kevin Nead
2010 Sara Niehaus
2009 Mary Beth Day
2007 Hunter Williams 
2006 Justin Bangs 
2003 Jason Paul Kliewer
2002 Lina Barrera   

Rhodes Recipients:
1999 Newman Nahas

Marshall Recipients:
2010 Steven Robinette

Frost Recipients
2016 Daniel Aldredge, MSc Integrated Immunology
2016 Nicholas Pasternack, MSc Neuroscience
2015 Parker Edwards, MSc Mathematics & Foundations of Computer Science
2015 Sadra Hamedzadeh, MSc Pharmacology
2015 Amber Todoroff, MSc Nature, Society & Environmental Governance
2015 Madeleine Turcotte, MSc Integrated Immunology
2014 Melissa Alberts, MSc History of Science, Medicine & Technology
2014 Nicole Bracewell, MSc Archaeological Science
2014 Sandra Ionescu, MSc Pharmacology

Mitchell Recipients:
2004 Michael Gale

Churchhill Recipients:
2004 Adam Bennett

Boren Recipients:
2012 James Gregg (Russia)
2012 Matthew Perez (Japan)
2011 Justin Fisch (Brazil)
2011 Kamal Gray (Turkey)
2008 Peter Hughes (Jordan)
2008 William Shwayri  (Egypt)
2008 Danijela Zekanovic  (Russia)
2006 Fleming Campbell (Jordan)
2006 Jessica Ducey (Jordan)
2006 Zuleyma Bernal (Jordan)
2005 Andrew Pelkey (Serbia)

Student Fulbright Recipients

2017
Name                         Host Country   Field of Study
Jandy Gu                    Brazil              Anthropology
Cynthia Joseph            Taiwan            ETA
Katherine Kutash         Malaysia          ETA
Carleigh McFarlane       Taiwan            ETA
Tate Quinones              Jordan            ETA
Jessie-Leigh Seago       Namibia          Political Science
Karolina Weclawska      Poland            Botany

2016
Name                         Host Country   Field of Study
Elizabeth DiVito           Jordan            English Teaching
Anandi Guevara           Spain             Masters
Joy Hazell                    Dominica       Interdisciplinary
Mary Katherine King     Georgia         English Teaching
Matthew Koval             Poland           History, Cultural and Intellectual
Bhakti Mamtora           India              Theology and Religion
Ann Manov                  France            English Teaching


2015

Name                  Host Country    Field of Study
Marisol Bayona      Germany       English Teaching
Arren Delatorre     Philippines     Education
Isabella Escalona   Senegal        English Teaching
Andres Fernandez  Russia          English Teaching
Bryan Kozik           Poland          History, Cultural
Stephanie Liu         China           Public Health
Tiffany Richards     Moldova       Anthropology
Alison Trachet        Austria         Engineering

2014
Name                   Host Country    Field of Study
Stefanie Anarumo  Italy               Theater Studies
Carley Fuller          Brazil             Agriculture
Kaitlyn Johnston     Macau           English Teaching
Jose Perez             Brazil             English Teaching
Kristin Quach         Taiwan          English Teaching
Katerina Resek      Brazil             English Teaching
Michael Schulz      Germany         Chemistry

2013
Name                         Host          Field of Study
Fatmata Barrie             Indonesia   Engineering
Allison Bautista            Korea         English Teaching
Meg Cusack                 Spain          English Teaching
Cory Lee                     Germany      Chemistry
Claudine van Santvoort Andorra       English Teaching

2012 
Name                      Host           Field of Study
Malvina Binjaku        Macedonia   Political Science
Scott Feinstein         Moldova       Political Science
William Fischer         Ecuador        History
Geoffrey Gallice        Peru             Ecology
Max Gelber               Kyrgyzstan   English Teaching
Angelina Howell         Brazil          Anthropology
Elaine Wilson             Russia         English Teaching
Christopher Witluski   Morocco       Enthnomusicology
Christopher Woolley   Mexico        History

2011
Name                    Host              Field of Study
Anna Brodrecht      Mexico           Anthropology
Rebecca Davis        Germany       English Teaching
Ana Maria Hagan    Mongolia        Engineering
Daniel Lambert       South Korea   English Teaching
Stephen Morgan      Zambia          Economic Development
Ryan Peseckas        Fiji                Anthropology
Peter Posada           Spain            English Teaching
Rachel Rothstein      Poland          History
Sarah Kaiser-Cross   Turkey         English Teaching
Julia Showalter         India            Agriculture
Reid Weber              Czech Repubic  History
Wells Weymouth      New Zealand  Medical Sciences
Zonia Zena              Spain            Art - Photography

2010 
Name                     Host Country    Field of Study
Victor Albert            Canada            Physics
Alison Ketter           South Africa      Anthropology
Amy Schwartzott     Mozambique      Art History
Allison Sullivan        South Korea     English Teaching

Past Winners - Domestic


Goldwater Winners
2016 Tiffany Paul
2015 Colin Defant
2015 Lauren McCarthy
2012 Zak Kaufman
2012 Lauren McLeod
2011 Icon Mazzaccari
2011 Brian Williams
2010 Michael Mavros
2010 Christopher Reeg
2010 Andrew Scheuermann
2009 Mehrnoosh Arrar
2009 Christopher Marsh
2009 Miorel Palii
2008 Victor Albert
2008 Steven Robinette
2008 Nathan Strutt
2007 Bradford Barker
2007 Dustin McLarty
2007 Edward Miller
2006 Lauren Culver
2006 Jeffrey Wong
2006 Donald Burnett
2005 Edwin Homan
2005 Joseph Wilson
2004 David Duncan
2003 Anup Patel
2003 Robert Abel

Goldwater Honorable Mentions
2016 Ty Christoff-Tempesta
2016 Jennifer Crawford
2015 Kevin Anderton
2015 Jennifer Crawford
2014 Peishi Cheng
2014 Frances Ooi
2014 Juan Serrano
2014 Maria Viitaniemi
2013 Joshua Achiam
2013 Rachel Damiani
2013 Anthony Quartararo
2011 Michael Durante
2011 Zachary Kaufman
2010 Mohammad Ehsan
2008 Marty Fernandez
2007 Gloria Tavera
2006 Taylor Gilliland

 

Truman Winners
2009 Adam Amir
2006 Ashley Bittner 
2006 Bruce Haupt 
2004 Max Miller 
2002 Michael Gale
2003 Teresa Porter 

Udall Winners:
2011 Justin Fisch
2008 Sara Hutton
2005 Justin Bangs
2004 David Duncan
2003 James Argento
2002 Michael Gale
2001 Marissa Maland 

Udall Honorable Mentions:
2012 Samantha Baraoidan
2007 Alison Erlenbach   

Pickering Winners
2011 Neil Gundavda

Beinecke Winners:
2008 Hananie Albert
2006 Jenna Batillo
2004 Adena Rottenstein 

Carnegie Winners:
2012 Yevgen Sautin

Madison Winners:
2006 Richard W. Gallagher
2004 Emma Kiziah
2002 Tim Tnnesz
2002 Jocelyn Tobin

Rangel Winners:
2015 Joy King
2014 Dillon Clancy

Soros Winners:
2012 Eduardo Hariton (while studying at Harvard Medical School)
2003 Alex Hooper